Ptice i perad
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PortalPortal  Početna stranicaPočetna stranica  GalleryGallery  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Divlje patke

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
ACO
Pričalica
Pričalica
ACO


Male Broj postova : 80
Age : 32
Registration date : 15.02.2008

Divlje patke Empty
PostajNaslov: Divlje patke   Divlje patke Emptysub svi 17, 2008 2:00 pm

Zanimljiva priča o 5 malih pačića

Prije 2 dana sam sa drugovima igrao fudbala kada je jednog od njih zovnula baka!
On je odmah otrčao tamo i sav van sebe se vratio do mene i rekao mi da se u njegovom dvorištu nalazi nekoliko "pilića"!
Nisam čekao ni sekunde i odmah sam pošao za njim.Već na samom ulazu u dvorište i ja sam primjetio 4 mala "pileta" kako bježe od mačke koja ih je pratila.Otjerao sam mačku i potrčao za njima.Kada sam prišao malo bliže shvatio sam da su ipred mene 4 mala pačeta.Pošto je u blizini bio jedan panj kojem je korjenje virilo iz zemlje, pačići su se odmah zavukli u to "idealno sklonište".Lagano sam zavukao ruku pod korjenje i jednog po jednog sve ih izvadio.
Pošto sam kod svoje kuće imao jedan stari "letač(veliki kavez)"za ptice potrpao sam ih u njega.
Odmah sam im nasuo vode u jednu posudu i stavio na raspolaganje.Pošto ništa ne znam o ishrani pačića dao sam im žumanjac od jajeta koji inače dajem i kanarincima.Tako sam ih ostavio 1sat da se malo smire.Kada sam se vratio da provjerim kako su, iznenadio sam se kad sam vidio da su jeli jaje i čak se kupali u vodi koju sam im ostavio da piju.
Mislio sam da im voda godi pa sam im stavio jednu veliku posudu sa vodom da se kupaju.Preko dana su se kupali u toj posudi i usput skvasili kompletan "letač" pa i mjesto koje im je bilo namjenjeno za spavanje.Otavio sam ih i otišao u školu.Odmah nakon završetka nastave potrčao sam kući da provjerim kako su pačići.Kada sam stigao kući otišao sam do njih i vidio da se svi tresu,ali sam mislio da će ih to proći.Nakon toga sam sreo druga koji je dobio od jedne žene iz komšiluka još jedno pače koje je ona našla u svom dvorištu.Pošto ništa ne zna o pticama odlučio je da meni pokloni i to pače,na šta sam se ja jako obradovao.Smjestio sam ga pored onih četiri.Idućeg dana sam ustao rano i otišao do pačića.Čim sam stigao do letača primjetio sam da su svi mokri i da su zbijeni jedni uz druge.Shvatio sam da im je hladno i odmah ih smjestio u suhu kartonsku kutiju.Prebacio sam im hranu i vodu,a zatim i njih u kartonsku kutiju a zatim kutiju unjeo u kuću.Nakon toga sam morao u školu.Tog dana sam u razredu ispričao sta mi se desilo i jedan drug mi je predložio da stavim "gumice"na posudu sa vodom tako da ne mogu ulaziti unutra nego samo da mogu piti.Kada se završila nastava otišao sam do jednog prijatelja koji "drži" ćubaste patke i ispitao ga sve sto mi je palo na pamet.Kroz razgovor sa njim sam shvatio da sam u stvari uhvatio divlje patke.
Nakon njega sam otisao svojoj kući.U kući su bili moji roditelji i jedna naša velika prijateljica koja mi je predložila da uzmem jednu lampu i stavim iznad kutije jer tako mogu ugrijati pačiće a ujedno im omogućiti i dovoljno svjetla.Prijedlog mi se svidio pa sam tako i uradio.Kada su se malo razgrijali pačići su popadali kao pijani i zaspali pravim dječijim snom.Dok su oni spavali ja sam otišao napolje i raspitao se da li neko u mom komšiluku drži patke.
Shvatio sam da niko u mojoj blizini ne drži ni kokoši a kamoli još patke.
Kada su se naspavali pačići su počeli jesti rižu koju sam im skuhao.Stavio sam "gumice" na posudu sa vodom kao što mi je drug iz razreda i predložio i vidio da to stvarno djeluje.
Nakon toga sam ih ostavio i otišao na spavanje.
Jutros me je probudilo pištanje jednog pačeta.Ustao sam iz kreveta i otrčao da vidim šta je razlog tome,ali me je iznenadilo kada sam vidio da je ono pištalo zato što je gladno.Posmatrao sam ga neko vrijeme i primjetio da kljuca u prazno.Ubacio sam mu par zrna kuhane riže koje je on uslast smazao.Danas sam im napravio smjesu jajeta i keksa koju inače pravim i kanarincima.Nova hrana im se svidjela tako da su je halapljivo jeli.
Pokušao sam da ih hranim iz ruke i uspjelo mi je.Potpuno su se oslobodili straha i sada kada god mene nema oni pište i dozivaju me.Danas je moj prijatelj uzeo jedno pače i stavio ga u krilo.Ono je odmah počelo da pišti i čim je čulo moj glas dotrčalo je do mene.To mi je natjeralo suze na oči,jer im poklanjam ogromnu pažnju(kao majka).
I sada iako imam 16 godina osjecam se dužan da dobro odgojim 5 malih pačića.
[Vrh] Go down
Marsel
Admin
Admin
Marsel


Male Broj postova : 104
Age : 31
Lokacija : Strahoninec, Međimurje
Registration date : 10.02.2008

Divlje patke Empty
PostajNaslov: Re: Divlje patke   Divlje patke Emptysub svi 17, 2008 11:04 pm

Dobro znač nek budu smješetni u nekoj kartonskoj kutiji da imaju dovoljno mjesta, hranu i vodu, grij ih žaruljom a hrani ih kuhanim jajetom, i kukuruzom mljevenim ( šrot) , može i riža.. i stavi slike
[Vrh] Go down
https://pticeiperad.forumcroatian.com
Dado
Admin
Admin



Male Broj postova : 14
Age : 36
Lokacija : Bjelovar
Registration date : 11.02.2008

Divlje patke Empty
PostajNaslov: Re: Divlje patke   Divlje patke Emptysub svi 17, 2008 11:10 pm

Baš kako je napisao MArsel, uradi. ALi ne treba im žarulaja ako je toplo. PAtke nisu zimogrozne kao pilići.
[Vrh] Go down
ACO
Pričalica
Pričalica
ACO


Male Broj postova : 80
Age : 32
Registration date : 15.02.2008

Divlje patke Empty
PostajNaslov: Re: Divlje patke   Divlje patke Emptyned svi 18, 2008 12:01 am

Dogovorio sam se sa onim čovjekom što drži ćubaste patke da mu odnesem pačiće da ih odhrani a ja ću moći dolaziti kad god budem htio da ih gledam i igram se sa njima. Very Happy
Tako je možda i najbolje jer kod mene nemaju puno prostora kao kod njega a i tamo će imati društvo.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Divlje patke Empty
PostajNaslov: Re: Divlje patke   Divlje patke Empty

[Vrh] Go down
 
Divlje patke
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» patke mandarinke
» divlje ptice
» Divlje europske grlice

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Ptice i perad :: Perad :: Vodena perad-
Forum(o)Bir: